Nie daj się przeziębieniu… aromaterapia

2019-01-31T10:27:42+01:00 31 stycznia, 2019|

Na czym polega aromaterapia 

AROMATERAPIA jest rewelacyjnie prostą i skuteczną, a przy tym przyjemną w stosowaniu, metodą usuwania wielu dolegliwości przy użyciu naturalnych roślinnych olejków eterycznych używanych w masażu, do kąpieli, oraz w formie inhalacji i wdychania po rozpyleniu w otaczającym nas powietrzu i wchłaniania przez skórę. Historia od czasów najdawniejszych wskazuje, że ludzie używali olejków eterycznych do wielu różnych celów, wśród których działania terapeutyczne były najważniejsze. Zarówno Biblia jak i stare księgi indyjskie, egipskie papirusy, czy antyczne chińskie recepty zawierają opisy olejków eterycznych. Są opisane w literaturze starożytnej, w legendach i poezji. Współczesne badania wykazały, że olejek różany zawiera składniki o działaniu relaksującym i nasennym. Wiele znanych w medycynie ludowej sposobów leczenia opiera się na bezpośrednim lub pośrednim stosowaniu olejków eterycznych.

KLASYCZNA AROMATERAPIA POLEGA NA STOSOWANIU NATURALNYCH ROŚLINNYCH OLEJKÓW ETERYCZNYCH W MASAŻU – KĄPIELI – POWIETRZU

MASAŻ AROMATERAPEUTYCZNY – to masaż ogólny całego ciała i/lub w zależności od celu zabiegu masaż miejscowy. We wszystkich przypadkach do masażu stosuje się mieszaniny olejków rozpuszczone w naturalnych olejach roślinnych. Poleca się stosowanie olejów specjalnie korzystnych dla skóry, lub popularnych olejów jadalnych. Muszą być one świeże i co najważniejsze bez zapachu. Do masażu olejki eteryczne rozpuszcza się w oleju w proporcji 15-30 kropli mieszaniny olejków na 50 mililitrów (około 1/5 do 1/4 szklanki oleju). Do jednego masażu zużywa się mniej więcej 2-3 krople mieszaniny olejków rozpuszczonych w łyżce stołowej oleju roślinnego.

KĄPIEL AROMATERAPEUTYCZNA – to 15-30 minutowe zanurzenie się w ciepłej wodzie, do której dodano 10 kropli mieszaniny olejków na wannę. Przy kąpieli tylko nóg lub rąk należy odpowiednio do pojemności naczynia zmniejszyć ilość olejku. Po kąpieli skóry nie należy spłukiwać tylko wytrzeć. Formą miejscowej kąpieli aromaterapeutycznej jest KOMPRES AROMATERAPEUTYCZNY gdzie stosuje się przykładanie miejscowe ręcznika lub waty nasączonej roztworem 5-10 kropli olejku w połowie szklanki cieplej wody. Przygotowanie do kąpieli aromaterapeutycznej Przed zabiegiem należy wziąć prysznic, gdyż leczniczą kąpiel aromaterapeutyczną stosujemy na umyte ciało. Podczas kąpieli nie stosujemy żadnych środków pieniących ani myjących. Silne zapachy kosmetyków (mydeł i płynów do kąpieli) mogą zakłócać działanie terapeutyczne olejków eterycznych. Natomiast piana z kosmetyków może zaburzyć ulatnianie się cennych substancji z olejków lotnych. Przygotowana kąpiel powinna być ciepła, ale nie gorąca.

AROMATERAPIA W POWIETRZU – to klasyczne inhalacje lub rozpylanie albo odparowywanie olejków w pomieszczeniu, w którym przebywa pacjent.

INHALACJE AROMATERAPEUTYCZNE robi się bądź nad naczyniem z gorącą wodą, do którego wkroplono 5-10 kropli mieszaniny olejków, bądź trzymając przy ustach i nozdrzach chustkę, na którą nakapano 5-10 kropli mieszaniny olejków. Typowa AROMATERAPIA W POWIETRZU to rozpylanie olejków rozpuszczonych w wodzie przy pomocy ogrzewanego świeczką KOMINKA AROMATERAPEUTYCZNEGO. W zależności od pomieszczenia stosuje się do 10 kropli mieszaniny olejków na zabieg (raz dwa razy dziennie np. rano i wieczorem).

Wiadomo, że olejki eteryczne mają silne działanie i mogą być lekarstwem prawie na każdą chorobę czy dolegliwość. Poniżej podaję jakie olejki należy stosować na przeziębienie, lub aby  uniknąć niepotrzebnej choroby.

OLEJEK IMBIROWY

Olejek imbirowy wpływa korzystnie na stan ciała i ducha. Jego stosowanie jest polecane szczególnie w sezonie jesienno-zimowym, gdy częściej doskwierają nam infekcje. Imbir znany jest z właściwości przeciwzapalnych, antyseptycznych i rozgrzewających. Olejek imbirowy to także naturalny antydepresant, który skutecznie rozprawi się z jesienną chandrą i przygnębieniem.

Zastosowanie olejku imbirowego
Olejek eteryczny pozyskiwany z kłącza imbiru wspomaga zwalczanie infekcji górnych dróg oddechowych, dlatego jego stosowanie jest wskazane w stanach osłabienia fizycznego oraz w przypadku grypy i przeziębienia.
Olejek imbirowy działa przeciwzapalnie i rozgrzewająco na układ mięśniowy i ruchowy. Masaże z zastosowaniem olejku imbirowego (w połączeniu z olejkiem bazowym) poprawiają krążenie krwi i łagodzą ból dlatego polecane są w przypadku zmęczenia fizycznego, schorzeń o podłożu reumatycznym, zakwasów i bólu mięśni oraz stawów. Imbir skutecznie zapobiega mdłościom, stąd w przypadku choroby lokomocyjnej w trakcie podróży warto mieć przy sobie chusteczkę nasączoną olejkiem imbirowym. Substancje lotne zawarte w kłączu imbiru pobudzają również zmysły. Olejek imbirowy rozładowuje napięcia wewnętrzne i wykazuje właściwości afrodyzjakalne.

Łączenie olejku imbirowego z innymi olejkami eterycznymi
Olejek z imbiru możemy z powodzeniem mieszać z olejkami eterycznymi pozyskiwanymi z cytrusów, jak również z olejkiem goździkowym, cynamonowym, kardamonowym i sandałowym.

Przeciwwskazania do stosowania olejku imbirowego
Mimo, że olejek imbirowy zapobiega mdłościom, jego stosowanie nie jest wskazane dla kobiet w ciąży. Olejku z kłącza imbiru nie powinno używać się także w przypadku osób cierpiących na nadciśnienie, niemowląt i małych dzieci.

Warto też sięgnąć po korzeń imbiru SYROP NA KASZEL„Na małym ogniu (ma tylko „mrugać”)   ogrzewać przez 30 minut 2 łyżeczki świeżego, posiekanego kłącza imbiru z 2   filiżankami wody. Dodać około 120g cukru lub miodu i gotować, aż płyn będzie   miał konsystencję syropu. Zjadać 1 łyżkę lub dodawać syrop do herbaty.”
„Domowe leki ziołowe” Anne Iburg

 

OLEJEK LAWENDOWY

Wiele babć ma swoje domowe, tradycyjne sposoby na przeziębienie czy grypę. Jedni preferują czosnek, inni mleko z miodem, a jeszcze inni olejek lawendowy. Inhalacje olejkiem lawendowym pomagają oczyścić drogi oddechowe, dodatkowo olejek ma działanie bakteriobójcze i kojące.

Olejek lawendowy – domowy sposób na przeziębienie
Wiele babć ma swoje domowe, tradycyjne sposoby na przeziębienie czy grypę. Jedni preferują czosnek, inni mleko z miodem, a jeszcze inni olejek lawendowy. Inhalacje olejkiem lawendowym pomagają oczyścić drogi oddechowe, dodatkowo olejek ma działanie bakteriobójcze i kojące. Inhalacje z użyciem olejku pozwalają choremu zaznać relaksu, uczucia spokoju i ukojenia, a przy okazji wyraźnie poprawiają stan zdrowia. Warto więc, poza tradycyjnym leczeniem farmakologicznym, wspomagać się mocą tego wyjątkowego olejku.

Jak pozbyć się bólu z użyciem olejku lawendowego
Olejek lawendowy działa doskonale jako naturalny środek przeciwbólowy. Koi, uspokaja i uśmierza różnego rodzaju bóle. Ból głowy czy migrena, bóle mięśni, stawów, bóle menstruacyjne – w tych przypadkach lawenda okazuje się być często bardziej skuteczna niż tradycyjne tabletki.Osoby cierpiące na ból głowy powinny wsmarować w okolice czoła i skroni kilka kropel olejku. Na bóle mięśni i stawów również można zastosować wcieranie olejku lawendowego, warto jednak połączyć to z odpowiednim masażem stymulującym obolałe miejsca. Taka procedura pomaga rozgrzać ciało, a następnie je ukoić, co zaowocuje zniwelowaniem dolegliwości bólowych. Zamiast masażu można wykonać gorącą kąpiel z użyciem olejku, lub w bolące miejsce położyć okład z nawilżonego wodą i olejkiem ręcznika. Okłady sprawdzają się szczególnie w wypadku bólów menstruacyjnych.

Olejek lawendowy koi również psychikę
Zapach lawendy to od dawien dawna znany sposób na uspokojenie. Unoszący się dookoła zapach tego olejku sprzyja poprawie samopoczucia. Jest to domowy sposób na stany depresyjne, chandry, stany lękowe. Zwalcza bezsenność, koi nerwy, uspokaja.

OLEJEK SOSNOWY

Olejek sosnowy zalecany jest przy przeziębieniach, infekcjach dróg oddechowych i zapaleniu zatok – rozgrzewa, ułatwia odkrztuszanie i udrażnia kanały nosowe. Medycyna ludowa zaleca kąpiele z olejkiem sosnowym przy zapaleniu pęcherza i infekcjach dróg moczowych. Olejek stanowi element składowy aptecznych maści, popularnych sztyftów donosowych stosowanych przy katarze oraz syropów.

Skład olejku sosnowego
W składzie olejku sosnowego wyróżnić można przede wszystkim pinen, limonen, borneol i aldehyd anyżowy. Olejek ma działanie wykrztuśne, rozgrzewające, przeciwbakteryjne, przeciwzapalne i rozkurczowe.

Zastosowanie olejku sosnowego
Olejek sosnowy zalecany jest przy przeziębieniach, infekcjach dróg oddechowych i zapaleniu zatok – rozgrzewa, ułatwia odkrztuszanie i udrażnia kanały nosowe. Stosowany jest przy bólach mięśniowych, stawowych, reumatycznych i nerwobólach. Kąpiele i masaże z dodatkiem olejku sosnowego działają pobudzająco, odświeżają umysł i usuwają zmęczenie, a także poprawiają krążenie. Medycyna ludowa zaleca kąpiele także przy zapaleniu pęcherza i infekcjach dróg moczowych. Olejek stanowi element składowy aptecznych maści, popularnych sztyftów donosowych stosowanych przy katarze oraz syropów.

Inhalacje
5-10 kropli olejku dodajemy do gorącej wody, nakrywamy głowę ręcznikiem i wdychamy opary przez 10-15 minut. Olejek sosnowy można łączyć z olejkiem eukaliptusowym – 5 kropli każdego z olejków.

Masaż
5 kropli olejku sosnowego rozcieńczamy w łyżce olejku bazowego, np. oliwie z oliwek, olejku z pestek winogron, olejku ze słodkich migdałów.

Kąpiel
5-10 kropli olejku mieszamy z łyżką miodu lub mleka i dodajemy do wody.

Kominek aromaterapeutyczną
5-10 kropli olejku sosnowego dodajemy do kominka z wodą.

Bezpieczeństwo stosowania
Olejku nie należy stosować bezpośrednio na skórę bez rozcieńczenia.


OLEJEK EUKALIPTUSOWY

Olejek eukaliptusowy wspomaga leczenie przeziębień oraz zapalenia oskrzeli i górnych dróg oddechowych. Ze względu na działanie pobudzające ruchy rzęsek i upłynniające śluz, olejek udrażnia kanały nosowe w czasie kataru oraz ułatwia odkrztuszanie. Ma łagodne działanie napotne i przeciwgorączkowe.

Skład olejku eukaliptusowego
W składzie olejku eukaliptusowego, otrzymywanego na drodze destylacji z parą wodną liści drzewa, dominuje eukaliptol (inaczej cyneol). Substancja ta ma silne działanie przeciwbakteryjne oraz pobudzające wydzielanie śluzu, a więc ułatwiające wykrztuszanie. Oprócz cyneolu w olejku znajdują się również seskwiterpeny o właściwościach przeciwbakteryjnych i przeciwzapalnych, a także monoterpeny o działaniu wykrztuśnym, przeciwzapalnym i rozkurczowym.

Zastosowanie olejku eukaliptusowego
Olejek eukaliptusowy wspomaga leczenie przeziębień oraz zapalenia oskrzeli i górnych dróg oddechowych. Ze względu na działanie pobudzające ruchy rzęsek i upłynniające śluz, olejek udrażnia kanały nosowe w czasie kataru oraz ułatwia odkrztuszanie. Ma łagodne działanie napotne i przeciwgorączkowe. Jest pomocny w stanach zapalnych gardła i jamy ustnej oraz przy opryszczce. Olejek eukaliptusowy jest również składnikiem wielu produktów stomatologicznych i spożywczych odświeżających oddech. Masaże z użyciem olejku skutecznie łagodzą bóle mięśniowe, reumatyczne, bóle ścięgien i głowy. Posiada szerokie zastosowanie w leczeniu różnych stanów zapalnych skóry – trądzik, oparzenia, łuszczyca, grzybica, ukąszenia, trudno gojące się rany (także pooperacyjne). Zapach olejku działa odstraszająco na wszy, pchły, komary i inne owady.

Olejek eukaliptusowy rozpylony w pomieszczeniu działa dezynfekująco i znacznie zmniejsza ilość unoszących się w powietrzu zarazków. Olejek działa nie tylko bakteriobójczo i wirusobójczo ale także poprawia koncentracje oraz pobudza do działania.

Masaż
5 kropli olejku eukaliptusowego należy zmieszać z 10 ml olejku migdałowego, oliwy z oliwek bądź olejku z winogron.

Inhalacje
5-10 kropli olejku eukaliptusowego dodajemy do gorącej wody, nakrywamy głowę ręcznikiem i wdychamy opary przez około 10 minut.

Płukanka do gardła i jamy ustnej
5 kropli olejku eukaliptusowego należy dodać do szklanki ciepłej, przegotowanej wody.

Kąpiel
5-10 kropli olejku eukaliptusowego mieszamy z łyżką miodu i dodajemy do wody.

Kominek aromaterapeutyczną
Do kominka z wodą dodajemy 5-10 kropli olejku eukaliptusowego.

Bezpieczeństwo stosowania olejku eukaliptusowego
Olejku eukaliptusowego
 nie należy stosować w zbyt dużych stężeniach, gdyż może to prowadzić do nudności, wymiotów, reakcji alergicznych skóry, zawrotów głowy, trudności w oddychaniu, zaburzeń rytmu pracy serca. Ze względu na możliwość wystąpienia poważnych dysfunkcji organizmu i interakcji z lekami (przede wszystkim przeciwdepresyjnymi i obniżającymi poziom cukru we krwi) należy unikać stosowania doustnego. Z tego też powodu nie należy połykać płynów do płukania ust zawierających olejek. Olejku nie można stosować u niemowląt i małych dzieci, a także podczas ciąży i karmienia.

 

OLEJEK GOŹDZIKOWY

Jest jednym z najsilniejszych antyseptyków stosowanych w aromaterapii. W stomatologii (o zapachu goździków korzennych). Eugenol działa odwadniająco i przeciwgnilnie oraz przeciwbólowo, a po zastosowaniu miejscowym – znieczulająco.

Skład olejku goździkowego
Olejek goździkowy otrzymywany jest na drodze destylacji z parą wodną pąków kwiatowych i, znacznie rzadziej, liści drzewa goździkowego (Eugenia Caryophyllus). Najważniejszym składnikiem olejku jest eugenol o działaniu przeciwbólowym i odkażającym. Znajdziemy w nim również seskwiterpeny, które mają właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne, kwas benzoesowy i terpeny (pinen, limonen). Olejek wykazuje ponadto działanie przeciwgrzybicze, rozkurczowe, wykrztuśne i antyoksydacyjne.

Zastosowanie olejku
Olejek goździkowy przynosi ulgę w bólach zębów, głowy, bólach reumatycznych i nerwobólach. Pobudza wydzielanie soków trawiennych oraz działa wiatropędnie, dlatego też zalecany jest przy biegunkach, wzdęciach, nudnościach. Stosowany jest przy stanach zapalnych jamy ustnej i chorobach skóry (np. przy trądziku i łuszczycy). Olejek wykorzystywany jest również w leczeniu przeziębień i infekcjach górnych dróg oddechowych. Uważany jest za łagodny afrodyzjak.

Stosowanie doustne
2 krople olejku mieszamy z łyżką miodu bądź cukru.

Inhalacje
Inhalację przygotujemy, dodając 5-10 kropli olejku goździkowego do gorącej wody. Opary wdychamy przez około 10 minut.

Masaż
3-5 kropli olejku dodajemy do 10 ml olejku bazowego (np. oliwa z oliwek, olejek jojoba lub olejek z pestek winogron).

Kąpiel
Do kąpieli dodajemy 10-15 kropli olejku goździkowego.

Kominek aromaterapeutyczną
Do kominka z wodą dodajemy 5-10 kropli olejku goździkowego.

Bezpieczeństwo stosowania olejków aromaterapeutycznych – WAŻNE!

  1. Nie stosuj większej ilości olejku niż to jest zalecane, ponieważ zbyt duże stężenie może być toksyczne
  2. Nigdy nie używaj stężonego olejku bezpośrednio na skórę
  3. Uważaj, aby olejek nie dostał się do oczu. W razie dostania się do oczu przemyj oczy chłodna wodą. W przypadku silniejszych podrażnień skontaktuj się z lekarzem
  4. Olejki mogą wchodzić w INTERAKCJĘ Z LEKAMI, zanim zdecydujesz się użyć olejku skonsultuj się z lekarzem, naturoterapeutą lub przeczytaj uważnie informacje producenta.
  5. Przed pierwszym ZAWSZE PRZEPROWADŹ skórną próbę uczuleniową.
    Zaaplikuj 1 kroplę olejku rozpuszczonego w 1 łyżce stołowej oleju bazowego na skórę wewnętrznej strony przedramienia. Odczekaj przynajmniej 3 godziny. W przypadku podrażnienia zrezygnuj za stosowania olejku.
  6. Szczególną ostrożność zachowaj stosując olejki w obecności niemowląt i małych dzieci.
  7. Leczenie olejkami nie może zastąpić terapii, jest tylko jej uzupełnieniem