O bańkach ciąg dalszy

2018-10-23T10:36:46+02:00 29 sierpnia, 2016|

Bańki w naszym kręgu kulturowym są głównie stawiane w stanach przeziębieniowych, w zapaleniu oskrzeli lub płuc, natomiast w kanonie Tradycyjnej Medycyny Chińskiej są szeroko stosowane w  profilaktyce i leczeniu chorób wewnętrznych, chorób narządu ruchu, jak też kontuzji i urazów sportowych. Bańki podnoszą odporność organizmu i poprawiają jego wydolność, a dla sportowców to ważne. Bańki stosowane przez ekipę amerykańską, to bańki stawiane techniką akupunkturową.

Bańki akupunkturowe różnią się od „zwykłych” baniek tym, że są stawiane w ściśle określonych miejscach na punktach akupunkturowych lub w obszarach skórnych (Pi Bu) powiązanych z danym obiegiem energetycznym czy też konkretnym organem. W stawianiu baniek tą techniką ważne jest nie tylko miejsce postawienia, lecz  także  metoda jaką bańki  są stawiane dla uzyskania konkretnego efektu. To właśnie w metodzie stawiania baniek kryje się tajemnica ich skuteczności.

METODY STAWIANIA BANIEK I ICH ZASTOSOWANIE

Poniżej chcę przedstawić kilka bezpiecznych metod stawiania baniek, do wykorzystania w domu, wraz z ich zastosowaniem. Kluczowym czynnikiem  doboru metody jest konstytucja  (tj. delikatna budowa ciała/ silna budowa ciała) i stan energetyczny ( osoba słaba lub silna) organizmu pacjenta.

  1. Metoda lekka , lekkie wciągnięcie skóry przez bańkę na ok. 2-3 milimetry, jest metodą wzmacniającą i przywracającą energię witalną organizmu poprzez pobudzenie przepływu
    Qi w meridianach  i Krwi w naczyniach krwionośnych. Metoda lekka może być stosowana na całej powierzchni ciała i pozostawia zazwyczaj lekko zaróżowione ślady. Jest ona odpowiednia dla osób starszych, dzieci poniżej 7-go roku życia, osób słabych i niedoborowych. Czas przystawiania baniek metodą lekką wynosi 30 minut
  2. Metoda średnia, średnie wciągnięcie skóry przez bańkę na ok. 5 milimetrów, jest metodą wzmacniającą, którą można stosować u dzieci powyżej 7-go roku życia oraz osób dorosłych. Metoda średnia może być stosowana na całej powierzchni ciała, włączając w to brzuch i twarz. Jest ona stosowana w Zimnym i Gorącym Syndromie Bi (chorobach reumatycznych), dolegliwościach związanych ze stresem, w chorobach wieku dziecięcego, jak też w stanach niedoboru Qi i Krwi. Metoda ta pozostawia lekkie wybroczyny.  Czas przystawiania baniek metodą średnią  wynosi 30 minut.
  3. Metoda mocna, mocne wciągnięcie skóry przez bańkę na ok. 1- 1,5 centymetra, jest metodą drenującą (usuwającą nadmiary) przeznaczoną dla pacjentów nadmiarowych lub o silnej konstytucji. Ta metoda najsilniej porusza Qi i Krew oraz stymuluje Qi obronne organizmu. Jest  stosowana do usuwania patogenów zewnętrznych i wewnętrznych. Metoda ta pozostawia silne wybroczyny, może też powodować lokalne krwawienie skóry.  Czas przystawiania baniek metodą mocną wynosi  5 – 15 minut.  Pacjenci po przeprowadzeniu zabiegu stawiania baniek metodą mocną mogą czuć się osłabieni i senni, dlatego zaleca się odpoczynek bezpośrednio po zabiegu.
  4. Metoda poruszająca mocna, jest drugą co do siły oddziaływania metodą drenującą. Jest metodą stosowaną na największej powierzchni ciała. Polega ona na przystawieniu bańki na naoliwioną skórę i wykonaniu masażu bańką szklaną lub bambusową.  Podobnie jak metoda mocna jest przeznaczona dla pacjentów nadmiarowych, o silnej konstytucji. Stosuje się ją głównie na Meridianie Pęcherza Moczowego (na całej powierzchni pleców), a także na kończynach i brzuchu wokół pępka. Metoda poruszająca jest stosowana w problemach neurologicznych, a szczególności w stanach paraliżu czy niedowładu po udarze. Ponadto jest stosowana w chorobach skóry takich jak: egzema, łuszczyca czy trądzik, jednak należy unikać  stawiania baniek w miejscach  zmienionych chorobowo. Mimo, że ta metoda może być sama w sobie bolesna, jest stosowana do leczenia stanów bólowych np. w chorobach reumatycznych. Jest to też najsilniejsza metoda drenażu limfatycznego. Czas trwania masażu  metodą poruszającą  wynosi  5 – 10 minut.
  5. Metoda poruszająca lekka, jest wykonywana w sposób analogiczny do metody poruszającej mocnej z tą różnicą, że stopień zassania skóry jest mniejszy. Może być stosowana w dolegliwościach opisanych przy metodzie mocnej, z tą różnicą, że jest ona przeznaczona dla osób o słabszej konstytucji . Metoda poruszająca lekka jest jedyną bezpieczną metodą masażu limfatycznego, oraz leczenia cellulitu. Jest to doskonała metoda przywrócenia witalności organizmu i wyrównania przepływu Qi i Krwi bez nadmiernego drenowania. Czas trwania masażu  metodą poruszającą
    5 – 20 minut.
  6. Metoda szybka  może być wykonywana metodą mocną lub średnią , polega ona postawieniu baniek i energicznym zdjęciu ich po zaledwie 30 sekundach. Jest uważana za skuteczną metodę wyrównywania i poruszania Qi Krwi u osób o delikatnej konstytucji lub pacjentów osłabionych. Metodą szybką leczymy stany napięcia nerwowego, zmęczenia, dolegliwości ze strony układu pokarmowego, długo utrzymujące się stany podgorączkowe u osób starszych i dzieci z uczuciem wychłodzenia lub nadmiernego rozgrzania. Jest to ulubiona przeze mnie  metoda  stosowana u dzieci poniżej 16-go roku życia.

Istniej jeszcze kilka metod, takich jak: bańki cięte, bańki z moksą, bańki z akupunkturowe stawiane na igle akupunkturowej, bańki wodne czy też bańki ziołowe, lecz te powinny być stosowane wyłącznie przez specjalistów.