Jak utrzymać dobre zdrowie i kondycję jesienią? Zalecenia prozdrowotne wg Tradycyjnej Medycyny Chińskiej

2018-10-23T10:31:08+02:00 22 września, 2016|

Dziś równonoc jesienna i pierwszy dzień jesieni,  na naszej półkuli. Chińczycy w zeszłym tygodniu obchodzili Święto Środka Jesieni przypadające na 15 dzień ósmego miesiąca księżycowego tj.  Dzień Jesiennej Pełni. Dla ziemskiego obserwatora jest to największa pełnia w roku. Chińczycy mają zwyczaj oglądać ją na nocnych rodzinnych piknikach, jeśli pozwoli na to pogoda, i spożywają księżycowe kruche ciasteczka składające się z orzechów, pasty z czerwonej fasoli, ziaren lotosu i czerwonych daktyli.

Równonoc jesienna to czas, kiedy Yin i Yang są w idealnej równowadze, dlatego i my powinniśmy zadbać o to, by kosmiczna równowaga panowała w naszym organizmie. W tym celu należy dbać o wewnętrzny spokój i optymizm, zbierać siły umysłowe i gromadzić Qi.

Pogoda staje się coraz bardziej sucha, co niesie zagrożenie dla dróg oddechowych, układu pokarmowego.

Zalecany jest ruch na świeżym powietrzu dla zwiększenia odporności. Należy też zacząć jeść produkty  OGRZEWAJĄCE I NAWILŻAJĄCE takie jak: orzechy włoskie, sezam, ryż kleisty, miód, przetwory mleczne i gruszki, które nawilżają płuca oraz spożywać więcej produktów o KWAŚNYM SMAKU tj. jabłek, śliwek, winogron. Zachowujemy natomiast umiar w spożywaniu produktów OSTRYCH I PIKANTNYCH takich jak: por, czosnek, imbir czy papryczki chili, ponieważ osuszają. Dobrze jest też zapewnić organizmowi dużą ilość płynów, najlepiej ciepłej przegotowanej wody, słabych herbatek ziołowych, mleka sojowego i produktów mlecznych oraz soków owocowych. Wspomagają one trawienie w żołądku i wzmagają wydzielanie śliny

Jesienny chłód może ujemnie odbić się na Żołądku. Dolegliwości chroniczne ze strony układu pokarmowego mogą się zaostrzyć. Osoby o wrażliwym układzie pokarmowym, odżywiające się nieregularnie, mogą odczuwać nasilenie dolegliwości.  Teraz mogą uskarżać się na zgagę, biegunkę, bóle brzucha, uczucie pełności.

Żołądkowi wówczas należy zapewnić ciepło od wewnątrz i zewnątrz. Pożywienie powinno być energetyczne, ciepłe i obfitować w produkty o miękkiej konsystencji, łagodne i wegetariańskie. Należy spożywać często, małe porcje, aby zobojętnić  pokarmem kwaśność żołądka i ochronić śluzówkę. Doskonałą potrawą na tą porę roku jest kleik (zhou, congee) zbożowy. W Chinach gotuje się go z ryżu, ryżu kleistego, kaszy jaglanej, kaszy kukurydzianej lub jęczmienia. Jest podstawowym daniem śniadaniowym, przekąską w ciągu dnia. Występuje w  odmianie słodkiej, słonej i neutralnej. Ma właściwości lecznicze. Cudowne właściwości kleiku wychwalał poeta z epoki Song:

Każdy na tym świecie chce długo żyć,

A środek do tego celu jest nam dany do ręki.

Mam na to prostą radę:

Jedz kleik, owo niebiańskie dobrodziejstwo.

Lu You ( 1125-1210)

Przepis – Kleik „Dar niebios”

Do wrzącej wody wsypać wybrany rodzaj ziarna i ugotować wodnistą papkę. Orientacyjnie można przyjąć propozycję 10:1. Twarde zboża, takie jak ryż czy kasza jaglana można uprzednio namoczyć. Gotować na małym ogniu, co jakiś czas mieszając, aż zboże będzie miękkie. Kleik wzbogaca się dodatkowymi składnikami, które gotuje się w raz ze zbożem np. orzechami, fasolką, daktylami, suszonymi owocami czy grzybami.