Loading...
Akupresura 2018-10-23T16:56:46+02:00

Akupresura

Masaż punktowy, czyli akupresura

do tej grupy masaży należy refleksologia i masaż meridianów Tui-Na, jest skuteczną alternatywą dla środków przeciwbólowych, których przyjmujemy coraz więcej. Wykonany przez specjalistę wspomaga leczenie wielu  dolegliwości.

Na czym polega akupresura?

Akupresura należy do najstarszych naturalnych metod leczenia – narodziła się w Chinach kilka tysięcy lat temu. Medycyna chińska, a więc i akupresura, traktuje człowieka holistycznie – zdrowie jest wypadkową kondycji fizycznej, psychicznej i duchowej, a warunkiem jego zachowania jest równowaga między Yin i Yang, a więc składowymi energii życiowej Qi. Energia życiowa płynie kanałami energetycznymi – meridianami – które połączone są z narządami organizmu i wzdłuż, których znajdują się punkty energetyczne. Choroba jest sygnałem, że w jakimś punkcie występuje blokada przepływu energii, co równocześnie prowadzi do zaburzenia wspomnianej równowagi. Akupresura ma na celu usunięcie powstałych blokad. Skuteczność masażu punktowego medycyna konwencjonalna tłumaczy oddziaływaniem na zakończenia nerwowe, co w konsekwencji może prowadzić do dotleniania narządów i pobudzania wydzielania np. hormonów czy enzymów.

Techniki masażu

Jest kilka technik wykonywania zabiegu. Punkty energetyczne mogą być pobudzane poprzez lekkie pukanie, ucisk, nacisk paznokciami, rozcieranie okrężnymi ruchami czy nacisk przy użyciu drewnianej pałki.

Wskazania

Lista dolegliwości, w leczeniu których akupresura może okazać się pomocna jest bardzo długa. Zalicza się do nich między innymi:

 • dolegliwości bólowe – bóle głowy, bóle reumatyczne, bóle menstruacyjne, bóle kręgosłupa
 • choroby układu pokarmowego – biegunka, kolka jelitowa, wrzody żołądka i dwunastnicy, wymioty i nudności (także nudności związane z ciążą), nieżyt żołądka, niestrawność
 • choroby neurologiczne – padaczka, zawroty głowy
 • choroby układu moczowo-płciowego – stany zapalne pochwy, zaburzenia w okresie menopauzy, impotencja
 • dolegliwości psychiczne – zaburzenia snu, nerwice, zmęczenie
 • choroby układu oddechowego – zapalenie oskrzeli, astma, kaszel
 • choroby układu krążenia – miażdżyca, nadciśnienie i niedociśnienie tętnicze, arytmia

Samodzielnie terapię można stosować tylko w przypadku dolegliwości, które nie wymagają specjalistycznego leczenia – bóle głowy, bóle menstruacyjne czy katar.

Bóle głowy

Przy bólu głowy należy masować wgłębienia znajdujące się w pobliżu wewnętrznych krawędzi brwi.

Bóle menstruacyjne

Ból menstruacyjny złagodzi masowanie punktów położonych w pobliżu dolnego odcinka kręgosłupa – dłońmi obejmujemy talię i kciukami masujemy okolice kręgosłupa, przesuwając się od talii w dół.

Katar

Przy katarze uciskamy chrząstkę bezpośrednio nad skrzydełkami nosa.

Stres

Stres złagodzi uciskanie punktu zlokalizowanego między brwiami.

Przeciwwskazania

Akupresury nie należy stosować w przypadku:

 • choroby nowotworowej
 • ostrych chorób zakaźnych
 • poważnych chorób skóry
 • stanów zapalnych żył
 • przebytego zawału mięśnia sercowego

Akupresurę należy traktować jako metodę uzupełniającą leczenie konwencjonalne.

Zadzwoń pod numer tel. 502 31 67 89 albo zadaj pytanie poprzez formularz kontaktowy w panelu KONTAKT