Loading...
Ziołolecznictwo 2018-10-23T22:46:43+02:00

Ziołolecznictwo

Preparaty ziołowe to żadna nowość. Od wieków ludzie wykorzystują lecznicze właściwości roślin. Praktyka wskazuje, że nie należy bezkrytycznie sięgać po wszystkie środki na bazie roślin czy ziół, sądząc, że ich naturalne pochodzenie gwarantuje bezpieczeństwo. Niektóre preparaty na bazie ziół mogą w rzeczywistości działać jak silne leki… Co zatem należy robić, żeby ziołolecznictwo było skuteczne?…

Co to są zioła?

Termin zioła bardzo często kojarzony jest ze słowem „ziele”, czyli potocznie z tymi roślinami, które nie są zaliczane do drzew i krzewów. W rzeczywistości jednak tak nie jest, ponieważ wiele ziół otrzymywanych jest właśnie z kwiatów, liści, kory czy korzeni drzew i krzewów. Do roślin zielarskich zaliczane są bardzo często różne, pożyteczne dla człowieka gatunki roślin, leczniczychprzyprawowych i olejkowych. Znaczna ich część zalicza się do kilku z tych grup jednocześnie, a nawet wchodzi w zestaw roślin warzywnych (np. czosnek, cebula, karczoch), kwiatowych (np. nagietek, malwa), rolniczych (np. kukurydza, gryka), pastewnych (koniczyna) czy pszczelarskich (np. ogórecznik). Surowiec zielarski może stanowić tylko jedną część rośliny, bądź kilka jej części, które mają różne zastosowanie.

Bezpieczeństwo preparatów ziołowych

Ziołolecznictwo jest zazwyczaj utożsamiane z naturalną i bezpieczną terapią. W rzeczywistości ziołowe leki mogą zawierać silnie działające substancje aktywne, a to że pochodzą z roślin nie zmienia faktu, iż mogą być niebezpieczne dla naszego zdrowia, a nawet życia. Zagrożenie jest największe, gdy zioła przyjmowane są niewłaściwie, stosuje się je wraz z innymi lekami lub podczas ciąży, bądź choroby.

Z tego względu najlepszym rozwiązaniem jest skonsultowanie zamiaru przyjmowania preparatów ziołowych z lekarzem, farmaceutą lub terapeutą zajmującym się ziołolecznictwem.

Zioła używane w naszym gabinecie pochodzą ze sprawdzonych źródeł i posiadają atesty i certyfikaty bezpieczeństwa UE.

Kto nie powinien stosować preparatów ziołowych?

Zagrożeniem dla zdrowia może być stosowanie suplementów ziołowych gdy:

  • przyjmujesz inne leki – nawet leki bez recepty w połączeniu z substancjami aktywnymi ziołowych leków mogą powodować groźne efekty uboczne, szczególnie jeśli są to leki przeciwzakrzepowe, leki na nadciśnienie, bądź aspiryna;
  • jesteś w ciąży lub karmisz piersią – preparaty roślinne mogą być w pełni bezpieczne dla ciebie, lecz szkodliwe dla płodu; powszechną zasadą jest nieprzyjmowanie w ciąży żadnych leków ani suplementów bez konsultacji z lekarzem;
  • oczekujesz na operację – przyjmowanie suplementów ziołowych może wpłynąć na przebieg i powodzenie zabiegów chirurgicznych; składniki niektórych preparatów ziołowych mogą zmniejszyć skuteczność środków znieczulających lub doprowadzić do wzrostu ciśnienia, a także krwotoku;
  • masz mniej niż 18 lat lub więcej niż 65 – nie wszystkie suplementy testowane są pod kątem bezpieczeństwa stosowania ich przez dzieci i mają zalecaną dawkę przeznaczaną dla nich, natomiast metabolizm leków u osób starszych jest nieco inny niż u młodszych, dlatego też przed stosowaniem preparatów ziołowych powinni poradzić się lekarza.

Jak stosować preparaty ziołowe?

Chociaż istnieje mało badań na temat właściwości całych roślin, a laboratoria są najczęściej zainteresowane pojedynczymi składnikami aktywnymi zawartymi w roślinie, w związku z czym trudno jest poznać skutki uboczne ich stosowania. Najpewniejsze jest stosowanie się do tradycyjnych metod przygotowywania mieszanek ziołowych i preparatów, ponieważ dzięki temu zapobiegamy niewłaściwym użyciom, a przede wszystkim skutkom ubocznym.

Czy wiesz, że…
W Afryce koncerny farmaceutyczne pracują z szamanami i „tradycyjnymi” lekarzami w celu spisania i przetłumaczenia na język naukowy tradycyjnych metod leczenia. Chociaż trudno jest opisać całe wieki stosowania tradycyjnych metod leczniczych, to czasem zdarzają się naprawdę cenne odkrycia. Okazuje się, że tradycja i „ludowe” metody leczenia mogą są dla medycyny allopatycznej prawdziwą kopalnią wiedzy.